NameTypeSizeModified
ФМИ ОТ 2019-2020 - Лекции.pdfFile: PDF12.53 MiBSun, 09 Oct 2022 14:53:51 GMT
ФМИ ОТ 2019-2020 - Лекции.xoppFile: XOPP22.72 MiBSun, 09 Oct 2022 14:53:52 GMT
ФМИ ОТ 2019-2020 - Упражнения.pdfFile: PDF4.47 MiBSun, 09 Oct 2022 14:53:52 GMT
ФМИ ОТ 2019-2020 - Упражнения.xoppFile: XOPP8.16 MiBSun, 09 Oct 2022 14:53:52 GMT

Обща топология

Препоръчана литература:

  • R. Engelking - General Topology

Конспект (2019-2020):

В изпита влизат дефиниции и формулировки на теоремите от всички теми (общо около 250 теореми), а от за удебелените теми влизат и доказателства на теоремите.
  1. Аксиоми на теорията на множествата (без аксиома за избора). Парадокс на Ръсел. Класове. Декартови произведения. Релации. Видове релации. Функции. Релации на еквивалентност и разбивания. Крайни и безкрайни множества.
  2. Частично наредени множества. Линейно наредени и добре наредени множества. Аксиома за избора. Лема на Куратовски-Цорн.
  3. Равномощни множества. Теорема на Кантор за мощността на булеана. Кардинални числа и кардинална аритметика. Канторово множество. Мощност на реалната права.
  4. Центрирани системи. Филтри и ултрафилтри. Теорема на Тарски.
  5. Дефиниция на топологично пространство. Отворени множества и околност на точка. Дискретни и антидискретни пространства. Пространство на Серпински.
  6. База на т.п. Въвеждане на топология чрез аксиоматично зададена база. Тегло на т.п. Теорема на Александров-Урисон за бази. Права на Зоргенфрей.
  7. Предбаза на т.п. Въвеждане на топология чрез аксиоматично зададена предбаза. Сравнение на топологии. Теорема: фамилията от всички топологии в дадено множество е пълна решетка.
  8. Локални бази и базисни системи от околности в т.п. Характер на точка в т.п. и характер на т.п. Въвеждане на топология чрез аксиоматично зададена базисна система от околности. Равнина на Немицки.
  9. Затворени множества. Въвеждане на топология чрез аксиоматично задаване на затворените множества. Кофинитна топология. Затворена обвивка. Въвеждане на топология с помощта на оператор на Куратовски.
  10. Вътрешност на подмножество на т.п. - елементарни свойства. Въвеждане на топология чрез аксиоматично зададен оператор на вътрешност. Контур на подмножество на т.п. Точки на сгъстяване и изолирани точки. Навсякъде гъсти, когъсти и никъде не гъсти подмножества на т.п. Гъстота на т.п. F_\sigma и G_\delta подмножества на т.п.
  11. Непрекъснати изображение между т.п. - основни свойства и характеризации. Отворени и затворени изображения. Хомеоморфизми.
  12. Финални топологии.Сума на топологични пространства. Фактор-простванства. Примери - лист на Мьобиус, проективни равнини, бутилка на Клайн.
  13. Инициални топологии. Произведения на топологични пространства - някои елементарни теореми. Диагонално произведение на изображения.
  14. Аксиоми за отделимост T_0, T_1, T_2. Някои теореми за кардинални инварианти.
  15. Аксиоми за отделимост T_3 и T_3.5. Някои теореми за кардинални инварианти. Нулеви и конулеви множества.
  16. T_4-пространства. Лема на Урисон. Теорема на Тихонов за нормални пространства.
  17. Подпростванства - някои елементарни теореми. Рестрикции на функции върху подпространства.
  18. Теорема за диагоналното изображение. Теорема на Тихонов и Александров за влагане съответно в Тихоновски и Александровски куб.
  19. Компактни пространства - елементарни свойства.
  20. Теорема на Тихонов за произведение на компакти. Характеризация на компактните подмножества на R^n. Теорема на Вейерщрас.
  21. Локално компактни пространства.
  22. Свързани пространства. Компоненти на свързаност и квазикомпоненти. Локално свързани, линейно свързани, локално линейно свързани пространства.
Notice: Unless noted or implied otherwise, all content on this page is licensed under CC0, i.e. it has no restrictions for modification and redistribution.